Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

Elektronik ve Otomasyon Bölümü

ELEKTRONİK ve OTOMASYON BÖLÜMÜ

Elektronik ve Otomasyon Bölümü, Elektronik Teknolojisi ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi olmak üzere 2 ayrı programdan oluşmaktadır. Bölümlerimizde eğitim, lise ve dengi okuldan sonra 2 yıldır.
Öğrenciler 2 yıl boyunca kazandığı programın müfredatında belirlenen tüm dersleri alır. Aldıkları dersleri teorik kısımlarını sınıflarda, pratik kısımlarını atölye ve laboratuvarlarda görür.
Öğrenciler bu eğitimlerden sonra işyerlerinde 30 iş günü staj yapmak zorundadır. Ön lisans programını başarı ile bitiren öğrenciler ön lisans diploması alır. ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olan öğrenciler mezun oldukları bölüme uygun bir lisans programına devam etme hakkı kazanır.
Elektronik ve Otomasyon Bölümü küresel düzeyde hızla değişen koşullar nedeniyle sürekli ve hızlı gelişim gösterir. Gerek sanayide, gerek ticari ve evsel uygulamalarda oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Ülkemizin küresel ölçekte rekabet edebilmesi için elektronik teknolojisini iyi kullanan teknik elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Mevcut çalışanların bilgilerinin gelişen teknolojiye göre güncellenmesi ve sektöre yeni arz edilecek teknik elemanların yetiştirilmesi, ülkemizin mesleki ve teknik eğitimde iyi planlanmış, etkin ve verimli iş gücüne sahip ara elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
TR